Scenariusze

Scenariusz uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Polski

Scenografia: flaga Polski, napis: 11 LISTOPADA – DZIEŃ NIEPODLEGLOŚCI

Występujący: 5-6 latki

Gabriela PIĘTNIK

Cele operacyjne

  • rozwijanie poczucia przynależności narodowej
  • poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny
  • zapoznanie z wydarzeniem historycznym
  • rozumienie doniosłości świąt państwowych oraz wydarzeń historycznych z nimi związanych.
  • Śpiewanie hymnu narodowego – zachowanie właściwej postawy.

Pomoce: magnetofon, płyty CD, symboliczne flagi Polski

Przebieg:

  1. Przywitanie wszystkich zebranych gości

Narrator: Witam wszystkich zebranych tutaj gości: Panią Dyrektor, Panie Nauczycielki oraz wszystkie przedszkolaki. Zebraliśmy się tutaj, aby upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zachłysnął się naród skarbem wolności,

jak orzeł szybuje do współczesności.

Do szkół, do pracy,

teraz dla Polski pracują Polacy.

Własne granice i polskie miasta

króluje mowa prastara z Piasta.

Podniósł się naród po latach niewoli,

nie da już łatwo odebrać swej woli.

 

– Witamy wszystkich gości. Dzisiaj święto Polski – Dzień Niepodległości. Dzisiaj wielka jest rocznica

– Jedenasty listopada. Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd dziś cała Polska składa. Cofnijmy się w czasie.

– Przypomnijmy sobie, jak to wszystko było, co się wydarzyło. Trzy państwa się zebrały,

 – Kraj nasz podzieliły. Niezależnej Polsce rządy narzuciły. Rodził się duch walki,

 – Rotę wciąż śpiewano, o wolności kraju skrycie rozprawiano.

 

Pieśń „Rota

 

– Wielkie trzy mocarstwa w końcu się skłóciły i walkę zawziętą ze sobą stoczyły.

 – I „Pierwsza Brygada” się wtedy zrodziła, o Ojczyznę utraconą z honorem walczyła.

 

Pieśń „Marsz Pierwszej Brygady

 – Dla Austrii i Niemiec wojna już przegrana. W Rosji rewolucja, w Polsce wolność odzyskana.

– 11 listopada roku 1918-ego  następuje koniec zaboru obcego.

 – Znów na mapie świata polskie państwo gości. Nikt nam nie odbierze już niepodległości.

 – Dumny biały orzeł ściany nam ozdabia. Dumnie polskie dziecko światu odpowiada:

Kto ty jesteś ? Polak mały.

Jaki znak Twój? Orzeł biały

Gdzie Ty mieszkasz? Między swymi

W jakim kraju? W Polskiej ziemi

Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną

Czym zdobyta? Krwią i blizną

Czy ją kochasz? Kocham szczerze

A w co wierzysz? W Polskę wierzę!

 

Narrator: Polacy tak jak inne wielkie narody mają swoje bardzo ważne znaki. Pierwszy znak to hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego,  w czasie, którego należy zachować powagę i stać w pozycji na baczność

Przedszkolaki – proszę wstać!!!

  1. Jeszcze Polska nie zginęła,
    kiedy my żyjemy.
    Co nam obca przemoc wzięła,
    szablą odbierzemy.
    Ref. Marsz, marsz, Dąbrowski z ziemi włoskiej do Polski!
    Za twoim przewodem złączym się z narodem!
    II.    Przejdziem Wisłę, Przejdziem Wartę,
    Będziem Polakami.
    Dał nam przykład Bonaparte,
    Jak zwyciężać mamy.
    Ref. Marsz, marsz Dąbrowski…

 

Narrator: Drugim bardzo ważnym znakiem jest flaga Polski. Dzieci opowiedzą o tym, w wierszu “Barwy Ojczyste” ( dzieci trzymają w ręku flagi i poruszają nimi)

“Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

Powiewa flaga

Gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze

Biel jest i czerwień,

Czerwień- to miłość,

Biel – serce czyste…

Piękne są nasze

Barwy ojczyste.

 

Narrator: Polska, tak jak każdy inny kraj, ma też swoją stolicę. O naszej pięknej stolicy –Warszawie opowie wiersz.

„Nasza Warszawa” 

Są różne piękne wielkie stolice

A ja Warszawą tylko się szczycę

Tu mi jest dobrze, tu mi radośnie,

I sam do siebie nieraz się śmieję

Że tak spełniła nasze nadzieje

Że tak młodnieje

I tak pięknieje.

 

Piosenka „Pałacyk Michla”

 

Narrator: Nasz kraj ma także swoje godło, a dowiecie się o nim z wiersza „Jaki to znak”

„Jaki to znak”
– Czy wiesz jaki to znak
w czerwonym polu biały ptak?
– Wiem – odpowiedział Jędrek mały –
to jest Polski Orzeł Biały

 

Narrator: Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy walczyli dziś mamy Ojczyznę wolną i piękną.

 

Wiersz pt. “Ojczyzna” 

Wszystko dokoła:

Dom i przedszkole,

Fabryczne dymy,

Żelazna kolej…

Kwiaty przy oknie,

Klon koło bramy,

Słoneczny uśmiech

Kochanej mamy….

I las , co cieniem

Dzieci zaprasza-

Wszystko to Polska,

Ojczyzna nasza!

 

Piosenka „Sześciolatek zna swój kraj”

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego Listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.

Piosenka „Polskie kwiaty

Pożegnanie przybyłych gości.

Rozejście się do sal.

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO

TEMAT ZAJĘĆ: Słoik z przetworami – owocowe stempelki

PROWADZĄCE ZAJĘCIE: Katarzyna J., Ewa G.

DATA ZAJĘCIA: 19.10.2015
Grupa : 4 latki

CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie z techniką maczania połówki owocu w farbie i stemplowania nią szablonu słoika/ naszkicowanego słoika
  • kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania popularnych owoców rosnących w sadzie (jabłka, gruszka, śliwka)
  • utrwalenie wiedzy dzieci na temat znaczenia spożywania owoców dla zdrowia
  • rozwijanie u dzieci zmysłu smaku i węchu

CELE SZCZEGÓŁOWE:

  • rozróżnia i nazywa owoce
  • wie, że należy jeść owoce, aby być zdrowym
  • wypowiada się poprzez twórczą pracę plastyczną

FORMA:

  • zajęcia z całą grupą;
  • praca samodzielna, indywidualna

WYKORZYSTANE METODY:

-słowne-rozmowa, dyskusja

-czynne-zadań stawianych do wykonania

-oglądowa- pokaz, obserwacja

POMOCE:

słoik z przetworami, kawałki materiałów, szablon słoika, farby, kleje, owoce (jabłka, gruszki, śliwki), tacka, deska i nożyk do krojenia, ołówki, kartki z bloku technicznego, kredki

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Nauczycielka recytuje zagadki słowne ( źródło – internet) dotyczące owoców rosnących w sadzie: jabłek, gruszek, śliwek

Jest to jabłka bliska krewna,

Złota na gruszy królewna.

Chociaż nie nosi korony

Wszyscy bija jej pokłony.

Jest słodziutka i soczysta,

Zjadać ją – przyjemność czysta!

Kształty ma na wspak serduszka

Kto to tak? Pani GRUSZKA

Ma rumieńce, lecz to nie dziewczynka

Ma ogonek, ale to nie świnka.

Jest to wspaniały owoc jesienny:

Na deser, do przetworów bezcenny!

Kompot z niego, konfitura słodka,

Bez niego nie uda się szarlotka.

Dojrzewa na gałązce jabłoni,

Później trafia do smakosza dłoni,

A na końcu do pustego brzuszka.

Czego dotyczy wierszyk? JABŁUSZKA!

Wybór tych jesiennych owoców jest wielki:

Renklody, węgierki oraz mirabelki.

Barwy ich różne: od zieleni po fiolet.

Jednak ja odmianę najciemniejszą wolę.

Smaczne z nich powidła, konfitura gładka.

Kompot dla wnuka, nalewka dla dziadka.

Lubię babci przy przetworach z nich pomagać,

Wybieram dojrzałe, na pestki uwaga!

Są soczyste smaczne, lecz to nie oliwki!

Co to za owoce? Oczywiście ŚLIWKI!

? Oczywiście

  1. Nauczycielka przygotowuje na talerzu różne owoce. Przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat pory roku i darów „Pani Jesieni” w sadzie. Mówi

o znaczeniu owoców dla zdrowia i pyta jakie owoce dzieci lubią i jedzą. Zachęca do rozpoznawania zgromadzonych na talerzu owoców i ich nazywania (to jest jabłko, jest czerwone i okrągłe..).

  1. Praca przy stolikach. Dzieci maczają kawałki owoców w farbach oraz stemplują nimi wycięty wcześniej kontur słoika lub w przypadku dzieci starszych naszkicowany słoik. Po wyschnięciu pracy dzieci przyklejają kawałek materiału w miejscu dekielka i zginają go tak, aby powstały falbanki.
Skip to content